ABD medyasında Bolton ziyareti

Dün Ankara'da Suriye konusunda görüşmeler yaptıktan sonra ülkesine dönen Bolton'a, ABD medyası geniş yer ayırdı.

ABD medyasında Bolton ziyareti

Türkiye ve ABD heyetleri arasında Ankara'da yapılan Suriye görüşmeleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın, "ABD askerleri, Suriye'nin kuzeyindeki YPG'yi korumaya yönelik bir anlaşma olmadan çekilmeyecek."açıklamasının gölgesinde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın ile görüşen Bolton, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşemedi.

ABD medyasında Bolton ziyareti

"GEREK YOK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısından yaptığı açıklamalarla Bolton'a yüklenirken randevu talebine, "Gerek yok." şeklinde cevap verdi.

BOLTON GÜNDEMİ

Dün yaşanan gelişmeler ABD medyasında geniş yer buldu. New York Times, haberinde, "Erdoğan, Bolton’u adam yerine koymadı." ifadelerini kullandı.

ABD medyasında Bolton ziyareti

Bir diğer haber sitesi CNBC ise, "Erdoğan, Bolton’a Suriye konusunda kapıları kapattı." yorumunu yaptı.

ABD medyasında Bolton ziyareti

"BOLTON'I AZARLADI"

Washington Post da, "Erdoğan, Kürt savaşçılara ilişkin açıklamalarından sonra Bolton’u azarladı ve adam yerine koymadı." başlığıyla haberini şekillendirdi.

ABD medyasında Bolton ziyareti

 

 

 

ABD medyasında Bolton ziyareti

YORUM ANALİZ :

NATO ittifakı ile Müttefik olduğumuz ABD 1960 yılında Kore'ye saldırarak müttefikiz diye Türk Askerinin Kore'de savaşmasını istemiş ve bu da sağlanmıştır.

1978 yılında Irak - İran savaşı ile orta doğuya girmiş, 1991 yılında Irak'a müdahale etmiş ve 2003 yılında fiilen Irak'ı işgal etmiştir.

32. Paralelin Kuzeyinin uçuşlara kapatarak fiili bir durum ortaya çıkararak Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin ortaya çıkmasını sağlamış, ardından PKK'nın Kuzey Irak'ta yapılanmasını desteklemiştir.

Suriye'de 2011 yılında patlak veren iç savaşta ise alenen PKK-YPG terör örgütünün desteklemiş ve 20.000 tır. dan fazla silah yardımı yaparak bölgede Türkiye karşıtı bir tutum izlemiştir.

Türkiye'nin Afrin'de yaptığı Zeytindalı Harekatı karşısında tutunamayan terör örgütüne adeta kol kanat germiş ve Türkiye'ye ekonomik saldırılarda bulunarak dövizin aşırı derecede yükselmesine sebep olmuştur.

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna Harekat Planlaması ABD'nin planlarını bozmuştur.

Müttefik olduğumuzu söylese de gerçekte İsrail Terör Devleti'nin Büyük İsrail hayali için terör örgütlerinin desteklemeye devam etmiştir.

Şimdi Suriye'den çekileceğim diyor, lakin işin içinde başka hain planlar var.

Kalkmış YPG'ye fazla zarar vermeyin diyor.

Çünkü iyi biliyor ki terör grupları Yahudi İsrail Terör Devleti'nin taşeronudur.

Türkiye Cumhuriteri Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hıyanetleri bildiği için ABD'nin adamı Bolton'u kabul etmedi ve tersledi.

Türkiye'nin kararlı tavrını gösterdi.

Devlet adamlığı budur.

Ahmet TÜRKAN